Založit webové stránky nebo eShop

ZŠ NOVÁ SLAVÍ HISTORICKÉ PRVENSTVÍ

Třináctý ročník zakončilo tradiční Final four, kam se letos dostaly Palachova, Hluboká, Mojžíř a Nová. Postup do tohoto finálového dne je především historický úspěch pro ZŠ Hlubokou, která se tohoto dne zúčastnila vůbec poprvé.

Po čtvrtfinálových soubojích vzešly dvě semifinálové dvojice. Jako první se střetli hráči ze ZŠ Palachova proti ZŠ Mojžíř. Především Mojžíř se zasloužil o překvapení ligy, kdy vyřadil ZŠ Mírovou, která se po základní části umístila na prvním místě. Další senzaci už ale nedokázali. Palachova za posledních pět ročníků jednou z nejúspěšnějších škol a i letos to dokázali ukázat. Po první půli vedl výběr Jakuba Mrázka 3:0. Gól se sice chlapcům z Mojžíře povedlo vstřelit, nicméně Bárta z Palachovy si nastřílel hattrick a i jeho zásluhou poslal Palachovu do finále.

Druhé semifinále mezi Novou a Hlubokou mělo podobný ráz. Nová trochu paradoxně skončila po základní části na čtvrtém místě, naopak Hluboká si konstantními výkony vysloužila třetí místo. První polovinu utkání ovládli chlapci z Nové stavem 4:0. Druhou polovinu pořádně zamotali hráči ze základní školy Hluboké, vzhledem k tomu že dokázali snížit na rozdíl jediné branky. Nicméně Nová si pohlídala utkání a výsledkem 8:3 se katapultovala do finále.

Bývá nepsaným pravidlem, že utkání o třetí místo přinese jednoduché utkání se spoustou branek. Jenže opak byl pravdou. Vyrovnané utkání svedly Hluboká a Mojžíř. Po první polovině byl stav srovnaný 3:3. Nic se nezměnilo ani v druhé polovině, proto muselo rozhodnout prodloužení. Až třicet vteřin před koncem Hluboká zpečetila vítězství a slaví historický bronz.

Palachova byla už podruhé za sebou ve finále, zato Nová si do finále podívala poprvé. Nicméně na chlapcích ze Střekova to nebylo znát. Dokázali se dostat až do vedení 2:0, odpověď si sice Palachova připravila, jenže další gól mělo za následek vedení po první polovině 1:3 pro Novou. Stejný poměr branek padl i v druhé polovině a Nová slaví tak vítězství v lize.

Na závěr ligy byli ještě ocenění: Václav Sloup – nejlepší hráč základní části & play-off, Tomáš Griesel – nejlepší brankář základní části a Marek Černý – nejlepší brankář play-off.

VINAŘSKÁ OBHÁJILA TITUL!

Vyrovnaná a dramatická utkání až do samotného konce Final four! 25. 4. 2014 na ZŠ Vinařská se odehrál finálový den Florbalové ligy základních škol. Do semifinále se dostaly ZŠ Rabasova, ZŠ Palachova, ZŠ Nová a domácí pořadatelská škola ZŠ Vinařská.
    První semifinále odehrály výběry ZŠ Vinařské a ZŠ Nové. Velmi rychlé a pohledné utkání z obou stran. Jediná Nová dokázala v základní části favorita soutěže porazit a i v tomto utkání mu dávali chlapci z „Kameňáku“ zabrat. Skóre bylo velmi dlouho první polovinu vyrovnané, nicméně ke konci první části odskočila Vinařská na rozdíl dvou branek, 4:2. Druhá půle byla ze stran hráčů ještě houževnatější a florbalisté z Nové dokázali srovnat krok a dokonce se na chvíli dostat i do vedení. Tlak ze strany Vinařské nevydrželi a i přes závěrečný tlak a možnost vyrovnat, Vinařská porazila v tuhém boji Novou 7:6 a postoupila tak do finále ligy, Nová byla naopak odkázána na souboj o třetí místo.

Druhé semifinále přichystalo překvapení. Rabasova vyzvala Palachovku o finále a celé utkání rozhodly až nájezdy. Do celého utkání vstoupili lépe hráči výběru Jakuba Mrázka, jenž se dostali do vedení 3:1. Akce střídala akci a vysoké tempo, které nastolilo první semifinále, pokračovalo i v tom druhém. Po první části vedla Palachova těsně 4:3. Druhá polovina byla ze strany výběru v modrých dresech defensivní, zato právě Rabasova se snažila překonat brankáře Michala Holuba, jenž pochytal skoro všechny střely, které mohl. Zbývalo několik málo chvil do konce utkání a Palachova vedla 5:4, nicméně štěstí stálo na straně Rabasovy, když si minutu před koncem vstřelil z odrazu vlastní gól jeden z hráčů Palachovy a bylo srovnáno, 5:5. V prodloužení obě mužstva chtěla rozhodnout, nicméně gól nepadl a o vítězi musely rozhodnout nájezdy. V první sérii oba hráči gól vstřelili. V té druhé se to povedlo pouze Vojtěchu Esterkovi z Palachovy. Ve třetí sérii matchball Ivo Harák nevyužil a možnosti záchrany zabránil brankář Michal Holub, který poslal Palachovku do finále. Rabasovce se nepodařilo do třetice přejít přes semifinále do finále a čekalo jí utkání o 3. místo.

Utkání o bronz bývají dost často ochutnávkou a předkrmem finále. A to platilo i v tomto utkání. Už se stalo jakousi tradicí, že vítězi v utkání o třetí místo stačí vstřelit osm gólů. Nebylo tomu jinak ani v tomto klání. Celé utkání odstartovala lépe Rabasova, která se ujala slibného vedení a Novou prakticky k ničemu nepouštěla. Po první periodě vedla 3:1. Nečekaný a velký obrat se povedl Nové v druhé části utkání, kdy se jí nejdříve podařilo vyrovnat na 4:4 a poté se dostat do vedení 5:7. Tlak Rabasovy byl velký, nicméně ke konci utkání byl stav 6:8 a chlapcům z Dobětic se podařilo vstřelit kontaktní gól poslední vteřinu před koncem. Nová vyhrála utkání o bronz 7:8, Rabasova po dvou druhých místech z minulých ročníků obsadila letos čtvrtou příčku.

Do finále postoupily Vinařská, která obhajovala titul a Palachova, jež se do utkání o zlato podívala po dvou letech. V očekávání dramatického utkání, rozhodčí zahájil utkání. Na gólové žně si museli přihlížející a i samotní aktéři utkání počkat. Velmi dlouho panoval bezbrankový stav. První se ujala vedení Vinařská, nicméně odpověď Palachovy přišla hned v zápětí a bylo opět srovnáno. Většího vzrušení na hřišti se dopustila Vinařská, která dvěma rychlými góly odskočila Palachově na 3:1. Do konce první poloviny se podařilo Vinařské vstřelit ještě jednu branku a do druhé části se šlo za stavu 4:1. V utkání nejspíše došly síly chlapcům trenéra Jakuba Mrázka a ukazatel skóre hovořil jasně pro Vinařskou, 9:2. Ač ještě Palachovka několik branek vstřelila, Vinařská si vítězství pohlídala a obhájila tak vítězství v lize. Utkání skončilo 11:5.

Poděkování patří všem zúčastněným za celý ročník ligy, panu Kolaříkovi za záštitu ligy, společnosti Jednadvacitka.cz za partnerství a darování cen, týmu rozhodčích Tomáši Hlavovi, Davidu Stummerovi a Lukáši Pekárkovi, kteří přinesli do ligy profesionální pohled arbitrů a všem hráčům, kteří po celou dobu předváděli hezké výkony a hru fair play. Tak snad příští rok zase ahoj!

JEDENÁCTÝ ROČNÍK SKONČIL, VINAŘSKÁ SLAVÍ

Je konec, opět. Po více než roce se konalo v pořadí už jedenácté Final four – závěrečný den vyřazovacích bojů Florbalové ligy základních škol v Ústí nad Labem, pod záštitou okresní rady AŠSK v Ústí nad Labem. Celá tato akce byla naplánována na pátek 5. dubna 2013 na základní škole Vinařská. Ty čtyři školy, které se probojovaly až do Final four přes základní část a čtvrtfinále, byly: ZŠ Vinařská, ZŠ Rabasova, ZŠ El. Krásnohorské a ZŠ Palachova. Při prezenci byli všichni seznámeni s pravidly a upozorněni na chování a bezpečnost při hře (musím všechny pochválit za bezproblémový přístup ke mně, rozhodčím a i hlavně ke svým vrstevníkům – protihráčům a spoluhráčům.)

První semifinále sehráli zatím suverénní Vinařská s občas klopýtající Palachovkou, u které bylo znát, že ji chybí její dva nejlepší hráči z minulého ročníku (Sattler a Kolstrunk). Utkání i přesto bylo v celku vyrovnané, hrálo se z jedné strany na druhou a oba gólmani předváděli svůj um. První třetina skončila velmi těsně 2:1 pro Vinařskou. Druhá třetina byla to samé jako ta první, i stejný příděl gólů, stav tedy po dvou třetinách 4:2. Do třetí třetiny aktivněji vstoupila Palachovka, která ze svých breaků ale netěžila góly a protiútoky Vinařská ve většině případů trestala. I přes snahu Palachovky jakkoli zvrátit výsledek – v závěru utkání se tlak Palachovky stupňoval – Vinařská uhlídala čtyřgólový náskok a vyhrála 7:3 a postoupila do finále.

Rabasovka a Elišky Krásnohorské, to byla druhá dvojice, ze které měl vzejít soupeř pro Vinařskou. Utkání to bylo ještě dramatičtější a vyrovnanější než mezi první dvojicí. Eliška v první třetině zatápěla Rabasovce a ujala se v začátku vedení 2:0. Do konce třetiny chlapci z Rabasovky dokázali vyrovnat a skóre bylo 2:2. Druhá třetina byla nesmírně vyrovnaná, Rabasovka i Eliška si vytvářeli spousty šancí, častokrát ale skončil míček v rukou brankářů. Druhá třetina tedy skončila také velmi těsně a o vítězi musela rozhodnout třetí třetina nebo případné prodloužení. Velmi dlouho bylo utkání nerozhodně (5:5), závěr však patřil Rabasovce, která dvěma góly pečetila svoje vítězství a slavila postup do finále, Elišce možná chybělo trochu toho štěstí – v samotném závěru totiž zasypávali brankáře Vocáska jednou střelou za druhou.

Eliška dostala desetiminutový odpočinek před zápasem o 3. místo s Palachovkou, aby nabrala síly. K vidění, ač to u zápasů o třetí místo není moc časté, bylo velmi dramatické utkání. Palachovka na začátku utkání vstřelila gól, o chvilku později však Eliška vyrovnala a do konce třetí třetiny oba týmy hrály vyrovnaně. Druhá třetina patřila Palachovce, která se dostala na odstup tří gólů, po druhé třetině 6:3. V poslední části utkání Elišce míček prostě a jednoduše nelepil na čepele, spousta střel skončila buď těsně nad, případně brankář Pražák střelu chytil, nebo orazítkovala tyč. Přece jenom se však Krbec v čele se svým týmem dočkali vytouženého snížení na 6:5, jenomže spolupráce prvního útoku Palachovky utkání rozhodl a reprezentanti z Klíše skončili třetí.

Finále – Vinařská vs. Rabasova. Utkání o všechno, zápas, ve kterém měla Rabasovka co vracet z Orion florbal cupu. Všechna předešlá tři utkání byla opravdu vyrovnaná a u finále tomu nebylo jinak. Zdvořáček, nejlepší hráč Vinařské a následně vítěz kanadského bodování play-off, byl hvězdou utkání a Rabasovku trápil od samého začátku. I přesto první třetina skončila 2:2. Druhá třetina byla v utkání zlomová, několika slepenými góly Vinařská odskočila výběru z Dobětic. Přechod do útočného pásma dělal první formaci Rabasovky velmi velké potíže a spousta střel se odrážela od obrany Vinařské. Třetí třetinu začala Rabasovka přesilovou hrou, kterou ale nevyužila a přišli další góly od Vinařské, především pak od Zdvořáčka, který si za utkání připsal dvounásobný hattrick.  Poslední impuls Rabasovky přišel v polovině třetí třetiny, kdy se podařilo snížit na rozdíl tří branek, ale výsledek si Vinařská pohlídala a nakonec vyhrála 11:6 a spravila si tak chuť z minulého ročníku, když vypadla už ve čtvrtfinále. Rabasovka obhájila druhé místo.

Při závěrečném ceremoniálu byli ještě odměněni tito hráči: Leština – nejlepší hráč základní části, Walter – nejlepší brankář základní části a play-off, Zdvořáček – nejlepší hráč play-off.

Chtěl bych poděkovat všem učitelům a hráčům za to, že se ligy účastnili i letos. Speciální poděkování panu Kolaříkovi za podporu, vstřícnost a ochotu. Panu Pekárkovi za bezchybné rozhodování utkání ve Final four. Snad se s některými uvidím i příští rok, do té doby přeji všem klidný závěr školního roku, úspěchy ve sportu a i osobním životě a sportu zdar, florbalu obzvlášť.

OHLEDNUTÍ ZA 13. ROČNÍKEM 2014/2015

Do třináctého ročníku Florbalové ligy pro základní školy se přihlásilo dvanáct škol, které bojovaly o vítězství v této soutěži. Přistoupil jsem opět na systém jediné tabulky, kdy hrál každý s každým jednou. Zanechal jsem navíc turnajový systém, který měl ušetřit čas a zároveň dovolit odehrát tolik utkání v nějaké normě.
    Do ligy se nově zapojilo Velké Březno, po pauze se přihlásil i Chlumec a Neštěmická. Doplnily tak tradiční devítku škol, které se pravidelně zúčastňují: Vinařská, Rabasova, Palachova, El. Krásnohorské, Hluboká, Nová, Vojnovičova, Mírová a Mojžíř.
    V základní části se odehrálo celkem 66 utkání, na předkolo připadlo 6 utkání a samotné play-off nabídlo v základu 12 utkání. Každá škola měla garantováno minimálně 12 utkání, které v lize odehrají.

Druhou sezónu jsem navíc přistoupil na pozměněný systém play-off. V rámci hlavní mojí téze „Každá škola má mít šanci na postup do vyřazovacích bojů“ jsem nezavrhl po základní části 9. až 12. místo a v rámci předkola a baráže se poprali ještě se 7. a 8. týmem o dvě místa do play-off. Po vzoru mládežnických soutěží ve florbalu jsem – i přes příslib, že to tak nebude – nechal odehrát čtvrtfinále v jeden den na jedné škole.
    Final four pak proběhlo podle zažitých zvyklostí, tedy v jeden den semifinále a souboje o třetí a první místo. Jen s jednou zásadní změnou, poprvé v historii se hrálo vyvrcholení této soutěže ve Sportovním centru Sluneta s upraveným hřištěm a systém 4+1. Dokonce i jedna základní škola přivedla svůj celý druhý stupeň, který vytvořil příjemnou atmosféru. Tradičně pak utkání odpískali nestranní rozhodčí.

Třináctý ročník je zároveň posledním ročníkem pod mým vedením. Poděkování patří panu Kolaříkovi za organizaci a učitelům, kteří věnovali svůj čas. Lize přeji, aby našla někoho, kdo se o ní bude starat adekvátně a bude s radostí věnovat svůj čas pro tvorbu statistik a obsahu pro školy, které se zapojí.

OHLÉDNUTÍ ZA 12. ROČNÍKEM 2013/2014

V lize se potýkáme především s kolísáním zúčastněných škol, což komplikuje život především hernímu systému, který se tak musí dost často uzpůsobovat a měnit. Letos jsme šli cestou opravdové ligy, tudíž byla jen jediná tabulka, ze které jich osm postoupilo do play-off, respektive čtvrtfinále. Zároveň si liga stále zakládá na tom, aby byla co nejvíce spravedlivá a všechny týmy si zahrály – to znamená, že i poslední tým v tabulce měl možnost se podívat do play-off. Stačilo k tomu vyhrál alespoň jedno utkání v baráži právě o čtvrtfinále, kterého se zúčastnily školy umístěné na 7. - 9. místě. Jednou z velkých novinek pak bylo po vzoru mužské extraligy, tzv. výběr soupeře, který se osvědčil a do dalších ročníků se s ním nadále počítá.

Velkou změnou, kterou jsme zavedli byl pak turnajový systém, který měl za úkol splnit jediné – ušetřit všem čas a peníze. Což se povedlo, navíc to mělo jeden plusový efekt – všichni odehráli mnohem více utkání. Zároveň jeden turnaj za měsíc pro školu značil, že to nebude taková honička, jako v předešlých ročnících. Trochu hektičtější to bylo poté u konce základní části, kdy těch turnajů v měsíci bylo trochu více a komplikovalo to plynulost celého ročníku, nicméně všichni to zvládli bravurně a vše se stihlo v termínu. K turnajovému systému jsme se uchýlili i u play-off. Důvod byl jediný, ušetřit čas, zrychlit celý proces ligy a zatraktivnit jej na školách, kdy se během jediného dne rozhodne o postupujích do Final four. A opět musím konstatovat, že všechna čtvrtfinále byla velmi vyrovnaná a splnila účel. Samotné Final four hrajeme už od samotného prvopočátku stejně a i v dalších ročnících tento systém bojů o cenný kov měnit nebudeme. Nicméně v plánu pro další ročníky je získání větší časové dotace na Final four, tak abychom celý den uklidnili a nehnali se z utkání do utkání.

Letošní Florbalová liga byla plná změn a novinek, které by měly být odrazovým můstkem pro další roky. Zásadní změnou bylo nasazení profesionálních rozhodčích do turnajů. Získali jsme tím především nestrannost při rozhodování utkání a zamezili tak tím faktoru nadržování a ovlivňování utkání a tím znehodnocování výsledků.Pánové Pekárek, Hlava a Stummer předvedli především pevné nervy při posuzování zákroků a dobrým citem pro hru neovlivnili žádné utkání natolik, aby jej poškodili. Patří jim tímto velké poděkování z mé strany.

Co se týče té sportovní stránky, lze říct jen jedna báseň. Vyrovnaná utkání, sympatické výkony, florbalovější pojetí hry a nečekané výsledky. Základní část pak přinesla pár škatulat batulat v tabulce. Především pak Mojžíř, který se vyhnul baráži, když Elišky Krásnohorské jen remizovala s Vojnovičovou. Vinařská, ač suverénní, taktéž jednou zaváhala a to s Novou, která byla černým koněm soutěže a nakonec se její pozice potvrdila. Trochu v pozadí pak byla Rabasova s Palachovou, stabilními výkony se však katapultovaly až do čtvrtfinále, kde však mohly záhy skončit. Nicméně Mojžíř se nechopil šance vyřadit dobětickou školu už v prvním kole play-off a Palachova postupovala kontumačně do semifinále (Elišky Krásnohorské nebyla schopna odehrát třetí utkání). Mírová, která se letos zapojila byla černým koněm soutěže na druhou, dokázala se umístit na druhé příčce po základní části. To je na nováčka soutěže úctyhodný výkon. Jenže ve čtvrtfinále se jim nepodařilo přejít přes Novou.

Samotné Final four bylo nejvyrovnanější za dlouhá léta. Tak vyrovnaná utkání byla naposledy ještě za éry pana Jiřího Kudrny mladšího. Skoro všechna utkání měla parametry play-off. Jedno semifinále se lámalo v poslední minutě druhé poloviny a nechybělo málo a prodlužovalo se. To druhé semifinále, to musely rozseknout až nájezdy. V zápase o třetí místo předvedla Nová velkolepý obrat utkání a ve finále potom Vinařská zničila Palachovu.

Byl to nevýdaný, zajímavý a určitě jiný ročník než všechny ostatní. Doufejme, že se uvidíme u dalšího, v pořadí již 13. ročníku, této Florbalové ligy, která je mezi žáky jednou z nejsledovanějších okresních soutěží.